İmplantoloji

İmplant diş eksikliğini gidermek ve kayba uğrayan kısımları tamamlamak için çene kemiği içine yerleştirilen ve diş kökünün yerini tutması amaçlanan insan vücuduyla tamamen uyumlu titanyum malzemedir.

Ağızda eksik olan dişlerin yerine -yeterli kemik yüksekliği ve yeterli kemik genişliği varsa- cerrahi yöntemle titanyum yapıya sahip, diş kökü görevi gören çok özel yapılı vidalar yerleştirilir. Vücut dokularıyla uyumlu olması ve çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli direnci sağladığı için titanyum, implant malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Oral implantoloji ise ağız çene yüz bölgesinde kaybedilen fonksiyon ve estetiğin implantlar sayesinde tekrar kazandırılması işlemidir. Günümüz diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan uzun ömürlü, güvenli ve sonrasında yüksek düzeyde hasta konforu sağlayan bir tedavi biçimidir.

İmplant operasyonu uzman hekimler tarafından ve steril şartlarda yapıldığı taktirde oldukça güvenli bir uygulamadır. Tedavi, bir süre sonra üzerine yapılacak protez dişinizle tamamlanır. Bu yüzden tedavideki başarı implantın cerrahi aşaması ve sonrasındaki protez yapımı aşamalarına bağlıdır.

Hangi durumlarda implant yapılır?

Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanabilir.

İmplant uygulamasının yararları nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

İmplant üzerine yapılan diş doğal diş gibi görünür mü?

İmplant kemik ve dişeti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır.

İmplant her yaşta uygulanabilir mi?

İmplant kemik gelişiminin tamamlamış her yaşta uygulanabilir. Bu da kızlarda 16-17,erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

Hangi durumlar implant uygulamasını gerektirir?

Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerin çıkması kaçınılmaz olur.

Diş implantları kansere neden olur mu?

Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.

İmplant tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Bu tedaviler uzman hekimler tarafından uygun şartlarda doğru teşhis doğru planlama ile uygulanırsa doğru sonuçlar alınır aksi takdirde hastalarda başka problemlere de yol açabilir. İmplant tedavisinde uygun sayı ve uygun yerleştirme ile uzun süreli kullanmak mümkündür.

İmplant yapılmasının mümkün olmadığı durumlar nelerdir?

Bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir. Bu durumları şöyle özetleyebiliriz:

1. Bazı kalp rahatsızlıkları
2. Kan pıhtılaşma sorunları
3. Romatizmal hastalıklar
4. Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlar
5. Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması

İmplantoloji
İmplantoloji
İmplantoloji