Sık Sorulan Sorular

Diş taşı temizliğinin dişlere zararı var mıdır?

Diş taşı temizliği, doğru ellerde, doğru yöntemlerle yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.


Düzenli diş hekimi kontrolleri neden önemlidir?

Ağız bakımı, genel vücut sağlığının da en önemli basamaklarından birisidir. Düzenli ağız bakımı, diş sağlığının korunmasındaki en önemli konudur. Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları büyük oranda önlenebilir hastalıklardır. Kişilerin kendi ağız bakımlarını ihmal etmemeleri kadar, düzenli diş hekimi kontrolünü de ihmal etmemesi önemlidir. Ağız bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazen çürükler oluşabilmektedir. Çürük yavaş ilerleyen bir süreçtir ve çürük fark edildiği zaman çoğu zaman geç kalınmış olur.

Diş hekimlerinin çürük teşhis etmekte kullandığı cihazlar ve yöntemler sayesinde henüz başlangıç aşamasındaki çürükler de görülebilir. Bu, tedavinin erken yapılmasını sağlar. Çoğu zaman çürükler kişi tarafından fark edildiği zaman tedavi için geç kalınmıştır. Çoğu zaman basit dolgularla kurtarılabilecek dişler kanal tedavisine gitmekte, bazen de dişlerin çekilmesi gerekmektedir. Bunu önlemek için düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmek gerekir. Bu kontrollerde dişler ve diş etleri kontrol edilir, diş taşı temizliği yapılır. Bu kontrollerde çok az maliyetlerle önleyici tedaviler yapılır. Bu uzun vadede hem daha ucuz, hem de daha az rahatsızlık veren işlemlerdir.


Diş beyazlatma zararlı mıdır?

Diş beyazlatma hekim kontrolünde sağlıklı diş ve diş etleri olan bireylere kaliteli jeller ve cihazlar yardımı ile yapıldığında herhangi bir zarar vermez.


Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi çok büyük bir oranda 1 veya 2 seansta biter. Sadece dişte akut enfeksiyon varsa (apse), ateş , halsizlik gibi sistemik belirtiler görülüyorsa kök kanallarının içerisine daha uzun süreler kalacak dezenfektan ilaçların konması gerekebilir. Böyle durumlarda da 3-4 seansta biter.


Dişlerin çürümemesi için önlem olarak neler yapılmalı?

Diş çürümesine neden olan asıl neden dişler arasında kalan besinler ve bu besinlerin neden olduğu bakterilerdir. Ayrıca hassas diş yüzeyleri de dikkatli bakılmadığı zaman çok çabuk çürüyebilmektedir. Diş çürümesine genel olarak karbonhidratlı yiyecekler yani şekerler neden olmaktadır. Ayrıca sudaki flüor eksikliği de düş çürümesinin ana nedenleri arasında gösterilebilir. Flüor, diş minesinin güçlenmesini ve dişin çürümelere karşı daha dirençli olmasını sağlar. Çürümeyi önlemenin esas yolu düzenli diş fırçalamaktır.


Diş fırçaları hangi sıklıkla değiştirilmeli?

Dişlerde çürüğe yol açan plakların birikmemesi için, düzenli diş kontrolünün yapılması, dişlerin günde 2 kez fırçalanması, diş fırçasının plak kaldırma etkinliğine ve diş aralarının temizlenmesine bağlıdır. İyi bir diş fırçası, fırçalama işlemini kolaylaştırmalı, fırçalama sırasında etkili bir şekilde plak kaldırabilmeli ve temizlerken diş ve dişeti dokularına zarar vermemelidir. Bu nedenle diş fırçalarının en geç 3 ayda bir yenisiyle değiştirilmesi önerilir. En geç 3 ayda bir değiştirme ihtiyacının nedeni, diş fırçasının aşınmasıyla fırçalama işleminin etkin yapılamaması ve fırçalama esnasında diş ile dişeti dokularına zarar verebilmesidir. Diş fırçasının kıllarının kullanıma bağlı olarak aşınması nedeniyle 3 ay kullanılmış bir diş fırçası plak kaldırmada, yeni fırçadan daha az etkindir. Diğer bir neden ise mikrobiyal kontaminasyon denilen fırçanın kullanılmasıyla birlikte fırça üzerinde biriken birçok bakteri, mantar, virüs gibi mikroorganizmaların bulunmasıdır. Dolayısıyla fırçanın kullanımı sırasında bu mikroorganizmaların ağıza taşınabilir. Bu nedenle özellikle tonsillit, farenjit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonları sonrası diş fırçalarının yeniden enfeksiyona neden olabilme riskinin azaltılması için fırçaların değiştirilmesi önerilir.


Dentin aşırı hassasiyetinin nedeni nedir?

Dentin aşırı hassasiyeti veya diş hassasiyeti yaygın bir diş problemidir. Diş eti çekilmesi ve diş minesi aşınması gibi yaygın problemlerin sonucu olarak zaman içerisinde gelişebilen bir durumdur. Şikayetçilerin çoğunluğu 20 - 50 yaş arasındadır. Diş hassasiyeti, dişin daha yumuşak iç kısmı olan "dentin" açığa çıktığında başlayabilir. Dentin diş minesi ve dişetlerinin altında bulunur. Binlerce mikroskopik kanal dentin içinden diş merkezine doğru gider. Dentin açığa çıktığında, dış tetikleyiciler (soğuk bir içecek gibi) dişin hassas bölgelerini uyararak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açabilirler.

Dentin aşırı hassasiyetiniz olduğunu yalnızca bir diş hekimi onaylayabilir. Herhangi bir diş problemi yaşadığınızda, her zaman diş hekiminize başvurarak tavsiye alın. Dentin aşırı hassasiyetiniz varsa, günlük ağız bakım alışkanlığınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda bazı basit değişiklikler yaparak dentinin daha fazla açığa çıkmamasına, hassas dişleriniz için bakıma ve sızının hafifletilmesine yardımcı olabilirsiniz.


Dişlerim neden sızlıyor?

Daha önce hassas dişlerinizin sızlamasının ardından acıyla irkildiyseniz, bunu yaşayan yalnızca siz değilsiniz. Ancak unutmayın, diş sızlamasının hassas dişler dışında birçok farklı nedeni olabilir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde diş sızlaması veya rahatsızlığı hissediyorsanız, özellikle bu durum devam ediyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey diş hekiminizi ziyaret etmek ve profesyonel tavsiye almaktır.


Hamilelikte diş eti sorunları neden kaynaklanır?

Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonları artış göstermektedir. Bu hormonların artmasıyla da damar yapısında değişiklikler meydana gelir. Buna bağlı olarak da diş eti hastalıkları oluşmaya başlar.


Hamilelikte görülen diş eti sorunları nelerdir?

Hamilelik başladığında görülen diş etinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyete ‘Hamilelik Gingivitisi’ denir. Diş etlerinde irritasyon bulunan hamilelerin diş etlerinde ‘Hamilelik Tümörü’ gelişme riski de vardır.


Hamilelikte ne zaman diş eti rahatsızlıkları başlar?

İkinci aydan sonra diş eti problemleri başlar. 8. ayda en üst noktaya ulaşır. Ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerde daha çok görülür.


Hamilelikte ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte artan hormon artışı, ağız mukozasını dış etkenlere karşı daha da hassaslaştırdığından dolayı, hamilelikte iki kat daha fazla ağız bakımına dikkat edilmelidir. Kanama oluşsa dahi hamileler diş fırçalamaktan vazgeçmemelidirler. Dişeti problemleri, diş kanamaları ancak diş bakımı ile önlenebilir. Normalde her yemekten sonra olmuyorsa her gün en az 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Diş ipi ile diş araları temizlenmelidir.


Hamilelikte diş tedavisi olur mu?

Hamile olmanız diş tedavisi yaptıramayacağınız anlamına gelmez. Aksine yararı bile olabilir çünkü diş ile ilgili problemlerinizi gidermeniz, ağız enfeksiyonlarının bebeğe geçmesini önlemiş olmanız anlamına gelir. Hamilelikte diş tedavisinin bir zamanı var mı derseniz evet bunun için uygun bir zaman var. 4. ve 6. aylar arası hamilelikte diş tedavilerinin yapılması en uygun aylardır.


Diş çürükleri nasıl önlenir?

1) Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı temizliğini yapmak. Diş ipi diş temizliğini tamamlayan bir işlemdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansa da ara yüzler ve protezlerin altı diş ipi yardımıyla temizlenir. Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66 iken plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü %34 olmaktadır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

2) Dengeli beslenme ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein vitamin , mineral ,karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor ise diş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir.

3) Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır.

4) Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi diş fırçası görevi üstlenerek, dişleri temizler ve güçlendirir.

5) Şeker, çikolata lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir.

6) Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir.

7) Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

8) Asitli içecekler yerine doğal meyve suları veya maden suları tercih edilmelidir.

9) Düzenli diş hekimine giderek ,belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerek çürük kontrolü yapılmalıdır.

10) Flor uygulaması ile dişler güçlendirilmelidir.


Ağız bakımında neler, nasıl kullanılmalıdır?

1. Diş fırçası: İyi bir diş fırçası baş kısmı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığını söylemek doğru olmaz. Aslolan sizin diş fırçalamaya ne kadar zaman ayırıp ne kadar doğru fırçaladığınızdır.

2. Diş macunu: Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Burada çok sık sorulan bir soruya da cevap vermek gerekiyor. Bize göre “en iyi” ya da “ideal” bir diş macunu yoktur. En iyi diş macunu size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren, tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur. Ancak zaman zaman diş macununuzu değiştirmeniz devamlı aynı aşındırıcı maddeye maruz kalmanızı önleyecektir.

3. Diş ipleri: Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte kullanılır.

4. Ağız gargaraları: İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar. Ancak unutmayın ağzı çalkalamak, bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir.